Otevřená škola
Dobročinný jarmark
Zápis na školní rok 2024/2025
Velikonoční dílničky 2024

Úvod > STARÁ STRUKTURA - po kontrole zákazníkem smazat > ZS Benešova > Stránky tříd > 5.C > Středa 1.4. - denní úkoly

Středa 1.4. - denní úkoly

Dobré středeční ráno,

poznáte, co máme dnes za den? Obrázek Vám poslouží jako nápověda.

15 tipů, jak si užít Apríl

1.4.

Přečíst text  v učebnici

+ splnit ústně

Vypracovat písemně do sešitu

Pracovní sešit

Str. 106/cv. 5, 6

Str. 105/cv.4b

Čtení

Nezapomínej hlasitě číst každý den.

Přečti rodičům nahlas zajímavosti o dnešním dni.

Str.  113/cv.19 – vypočítej ústně

Str.  113/ cv.17, 18

– napiš do MŠ nebo na volný list papíru

Procvičování násobilky:

ZAJÍMAVOSTI O DNEŠNÍM DNI :

Přestože není  v kalendáři, ani ho oficiálně neuznává žádná vláda světa, patří 1. duben mezi nejbujařeji oslavované svátky. Tento den je totiž od nepaměti dnem všelijakých žertů a šprýmů.

V anglosaském světě je nazýván „dnem všech bláznů" a v Itálii či Francii se mu říká „aprílová ryba, protože děti vystřihnou rybu (poisson) z papíru a připevní ji na záda někomu, kdo o výtvoru na svých zádech nemá tušení.

Apríl v Česku

Nejedná se o původní český svátek, ale přišel do Česka ze zahraničí a rychle zdomácněl. První písemná zmínka v Česku apríl zmiňuje v roce 1690 a zápis pochází od Bartoloměje Chrystellia z Prahy.

U nás se v dřívějších dobách obětí žertíků stávali známí a příbuzní, kterým se posílaly nápady na nákupy neexistujících věcí jako např. ohýbák na cihly, bublinka do vodováhy, hodinářova motyka, červené hřebíky, rovnák zatáček apod.

Také v oblíbené knížce pro dívky od Amálie Kutinové Gabra a Málinka se hlavní hrdinky posílají do lékárny pro semtele, semosel a komáří sádlo nebo do obchodu pro zaječí peří a podobně.

Už od 16. století je apríl spojen s různými  žertíky a drobnými zlomyslnostmi, např. u novinářů pak dovoluje tradice překročit rámec pravdivosti a vypustit tzv.novinářskou  kachnu, resp. hoax. Problém pak nastává, že lidé neberou vážně ani některé vyloženě seriózní články.

Tři příklady nakonec.

„ Špagetové stromy“

V roce 1957 se diváci televizního pořadu BBC dozvěděli, že díky mírné zimě a úspěšnému boji s broukem nosatcem špagetovým se švýcarští farmáři těší z neobyčejné úrody špaget. Záběry Švýcarů tahajících ze stromů špagety pak vedly k záplavě telefonátů o diváků, kteří chtěli vědět, jak si mohou vypěstovat špagety na vlastní zahrádce.

„Levoruké burgery"

V roce 1998 ohlásil Burger King, že začne vyrábět burger "Left-Handed Whopper" upravený zvlášť pro 32 miliónů amerických leváků. Reklama na tento burger tvrdila, že ingredience jsou stejné jako u obvyklého burgeru, ale posunuté o 180 stupňů. Tisíce Američanů se pak snažily koupit si burger pro leváky a praváci naopak při objednávce žádali výslovně hamburger "pravostranný".

„Horkohlavý ledoborec“

V roce 1995 oznámil list Discover Magazine, že uznávaný biolog Aprile Pazzo (italský výraz pro aprílový žert) objevil v Antarktidě nový živočišný druh: horkohlavého nahého ledoborce. Tito tvorové prý měli na hlavách kostnaté desky, které se zahřívaly na vysokou teplotu a umožňovaly zvířatům rychle se probourávat ledem. Tato technika prý byla zvlášť úspěšná při lovu tučňáků.

Pro bublinky do vodováhy, mezery do žebříku či komáří sádlo vás dnes posílat nebudu, ale můžete se pokusit někoho rozesmát – třeba dobrým vtipem.