Nový školní rok 2022/2023

Úvod > Aktuálně > Úspěch 6.D v soutěži Souboj čtenářů

Úspěch 6.D v soutěži Souboj čtenářů

6.D úspěšně bojovala v soutěži Souboj čtenářů

Souboj čtenářů je celostátní soutěž, které se mohou účastnit vždy 6. ročníky základních škol a odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Přihlášené třídy obdrží pět titulů knih pro děti a mládež, od každého titulu pět výtisků. Každý žák přečte jednu knihu, v průběhu četby si z ní pořizuje výpisky, které konzultuje s ostatními čtenáři stejné knihy, a ve stanovené datum se koná online kolo soutěže, ve kterém žáci zodpoví celkem 25 otázek, z nichž vždy pět otázek se týká jedné knížky. Pět nejlepších třídních týmů pak postupuje do finálového kola soutěže, které se koná v Praze.

V letošním 13. ročníku se zapojila i naše škola, konkrétně třída 6.D. Žáci měli přibližně dva měsíce na to, aby přečetli jeden z těchto titulů: Jana Jašová: Psí dny, Ondřej Neff: Barbora a Zlatý robot, Petra Hůlová: Liščí oči, Klára Smolíková: S Komenským do komiksu, Petr Sís: Nicky a Věra, příběh Nicolase Wintona a jeho dětí. Při četbě bylo jejich úkolem vypisovat si důležité události a postřehy z knížky, a to co nejpodrobněji. Skupiny žáků, kteří četli stejnou knížku, se zároveň pravidelně scházely, aby si vzájemně sdělovaly informace, které v knížce objevily, a sjednocovaly a upravovaly si svoje zápisky tak, aby se v nich dobře orientovaly.

V pondělí 9. 5. proběhlo online kolo soutěže. Žáci měli 30 minut na to, aby si po přihlášení na web soutěže přečetli pět otázek ke své knížce a co nejpodrobněji je zodpověděli. Mohli při tom využívat právě své zápisky z období četby a radit se ve svých skupinách. Výsledné odpovědi pak diktovala každá skupina jedné žákyni, která měla funkci zapisovatelky a všech 25 odpovědí musela stihnout zapsat v časovém limitu.

Tým 6.D se sice neprobojoval do postupové první pětice, ale mezi 88 přihlášenými týmy zabodoval a vybojoval krásné 16. místo! Gratulujeme!

Celá výsledková tabulka je k nahlédnutí zde: https://www.rostemesknihou.cz/souboj-ctenaru-2022-vysledky-online-kola-a-finaliste/

Soutěž byla pro žáky prospěšná i v tom, že si v ní osvojili řadu dovedností: práci s textem, čtení s porozuměním a v neposlední řadě posílili vzájemnou spolupráci. Zároveň zjistili, že je příjemné relaxovat u pěkné knížky. ????

Mgr. Kateřina Dvořáková