ZS Benešova > Stránky tříd > 9.C > Horácké divadlo Jihlava

Horácké divadlo Jihlava

Datum konání:
14.1.2019

V pondělí 14.ledna 2019 pojedou deváté třídy již naposled do Horáckého divadla Jihlava na představení: Škola základ života.
Začátek představení:

Lachoutová, suplentka - Tereza Otavová

Ředitelka - Anna Bazgerová

Školník - Lukáš Matěj

Inspektor - Petr Pazourek j.h. (inspicient)

Školní kuchařka - Hana Kiková j.h. (rekvizitářka)

Obsah

Kdo by neznal kultovní české filmy z konce 30. let Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše. Mnohé výroky a slovní přestřelky studentů a jejich učitelů se staly legendární. Málokdo ale ví, že filmový scénář vznikl na základě divadelní komedie, kterou na výzvu divadelního ředitele a režiséra E.F. Buriana napsal už v roce 1937 středoškolský učitel a spisovatel Jaroslav Žák. Divadelní komedii napsal podle vlastní, velice populární a humoristické prózy Študáci a kantoři, kterou pojal jako "přírodopisnou studii o člověku školním."

V devadesátých letech pak tuto nestárnoucí divadelní hru upravila režisérka Hana Burešová ve svižnou hudební komedii, ve které vedle vtipných studentských hlášek a situací zazní také celá řada dobových swingových písniček, jako například Dr. Swing, Čípak jsi holčičko, Už nikdy víc milovat nebudu, Ta naše jedenáctka válí a mnoho dalších.

Tato divadelní hra má nostalgickou noblesu první republiky, ale zápas mezi studenty a učiteli je boj věčný, nikdy nekončící a nadčasový. Postavy této komedie nejenže stárnou, ale v různých obměnách se vyskytují až do dnešních dnů, vždyť každá třída má svého šprta, šplhouna, třídní krásku, recesistu, záškoláka, básníka, fotbalistu, obávaného třídního učitele, veledůležitého školníka a další. Proto se s chutí vrátíme do školních lavic, abychom prozkoumali, zda je škola opravdu "základ života" nebo ty podstatnější základy objevujeme spíš o přestávkách. Hlavně neztrácejte nadhled a humor!